Τομέας Ζωολογίας, Τμήμα Βιολογίας, Σχολή Θετικών Επιστημών Α.Π.Θ.

1.1 Παγκόσμια εικόνα της διαθεσιμότητας νερού

Η Ευρώπη είναι το μόνο μέρος που έχει όσα αποθέματα νερού χρειάζεται, τουλάχιστον προς το παρόν. Σε πολλές χώρες που βρίσκονται υπό ανάπτυξη, το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι κάτοικοι είναι η έλλειψη καθαρού και πόσιμου νερού. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας εκτιμά πως το 80% των ασθενειών που εμφανίζονται στις τριτοκοσμικές χώρες οφείλεται στην έλλειψη καθαρού και πόσιμου νερού, και στην αδυναμία επεξεργασίας και διάθεσης των λυμάτων. Κάθε μία ώρα, περίπου 1000 παιδιά πεθαίνουν από διάρροια, εξαιτίας του νερού.

Ανεπάρκεια πόσιμου νερού σημαίνει πως δεν υπάρχει πηγή σε απόσταση αρκετών εκατοντάδων μέτρων. Σε μερικές περιοχές, γυναίκες και παιδιά περπατούν μέχρι και 6 ώρες ημερησίως για να φέρουν πόσιμο νερό απ’ όπου υπάρχει, στερώντας συχνά από τα παιδιά μέχρι και το σχολείο, που είναι κάτι πολύ σημαντικό, για να καλύψουν την ανάγκη της οικογένειας σε νερό.

Συχνά το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στην έλλειψη νερού, αλλά στην καθαρότητά του. Σε πολλά μέρη υπάρχει αρκετό νερό στα τοπικά υδροδοτικά κέντρα, όμως απαιτούνται συστήματα καθαρισμού και εκατοντάδες χιλιόμετρα σωληνώσεων για να μεταφερθεί το πόσιμο νερό στην κατανάλωση. Κάποιας μορφής αποχέτευση είναι επίσης ζωτικής σημασίας, για να αποτραπεί η κατάληξη των αποβλήτων στις παροχές νερού. Το έντονο αυτό πρόβλημα αντιμετωπίζεται σε πολλές χώρες από διάφορους οργανισμούς και από τις κυβερνήσεις και έχει γίνει κάποια πρόοδος. Όμως ο πληθυσμός σε πολλές από αυτές τις χώρες αυξάνει γρηγορότερα απ’ ότι ο ρυθμός αντιμετώπισης του προβλήματος. Η παροχή καθαρού πόσιμου νερού είναι μία από τις υψηλότερες προτεραιότητες για τους κατοίκους πολλών υπό ανάπτυξη χωρών.

Σε πολλές χώρες η ανεπάρκεια νερού αυξάνεται, και θα έχει επακόλουθα όχι μόνο στα νοικοκυριά, αλλά και γενικά στην οικονομία. Σε ορισμένες πόλεις η ανεπάρκεια θα είναι τέτοια, ώστε οι βιομηχανίες θα χρειάζονται κάποιες συνεχείς εποχιακές προσαρμογές του τρόπου λειτουργίας τους, ανάλογα με τη διαθεσιμότητα νερού.

Ο βαθμός μείωσης του διαθέσιμου νερού είναι ανησυχητικός. Αν συνυπολογίσουμε τη μείωση αποθεμάτων, τη ρύπανση, την άνιση κατανομή του νερού ανάμεσα στις χώρες και τις περιοχές, θα δούμε πως η παροχή καθαρού νερού για την κάλυψη των αναγκών του αυξανόμενου πληθυσμού της γης γίνεται ολοένα και πιο δύσκολη.